Tuesday, 07 Μάιος 2024

Πρόσκληση για τακτική δια ζώσης συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου.

ds dimoy xiromeroy 2 ian 2024
Αστακός, 15/1/2024
Αριθ. πρωτ.: 585
ΝΟΜΟΣ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
Προς:
Τα τακτικά μέλη του
Δημοτικού Συμβουλίου
(ως Πίνακα Αποδεκτών)
O ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΞΗΡΟΜΕΡΟΥ

Καλεί σε Τακτική δια ζώσης Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, στις 19 Ιανουαρίου 2024, ημέρα της εβδομάδας Παρασκευή και ώρα 06:00 μ.μ., στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν. 5043/2023 (Α΄91) του ΥΠ.ΕΣ. για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης:
1. Έγκριση ή μη συμμετοχής δημοτικού συμβούλου της δημοτικής παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση» στις συνεδριάσεις της Δημοτικής Επιτροπής (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
2. Ορισμός εκπροσώπου για το Διοικητικό Συμβούλιο του Αναγκαστικού Συνδέσμου Στερεών Αποβλήτων 2ης Διαχειριστικής Ενότητας (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
3. Ορισμός εκπροσώπου για το Διοικητικό Συμβούλιο του Αναγκαστικού Συνδέσμου Στερεών Αποβλήτων 3ης Διαχειριστικής Ενότητας (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
4. Ορισμός εκπροσώπου για τη συγκρότηση επιτροπής χαρακτηρισμού πολυσύχναστων παραλιών για το έτος 2025 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
5. Ορισμός εκπροσώπου για τη συγκρότηση επιτροπής ανέλκυσης, απομάκρυνσης και εξουδετέρωσης ναυαγίων ή πλοίων Λιμενικής Αρχής Λευκάδας για το έτος 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
6. Ορισμός εκπροσώπου για τη συγκρότηση θαλασσίων μέσων αναψυχής για το έτος 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
7. Ορισμός μελών Διοικητικού Συμβουλίου του Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου Σχολική Επιτροπή Σχολείων Α'/θμιας Εκπαίδευσης (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου ).
8. Ορισμός μελών Διοικητικού Συμβουλίου του Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου Σχολική Επιτροπή Σχολείων Β'/θμιας Εκπαίδευσης (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
9. Ορισμός μελών Διοικητικού Συμβουλίου Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου με επωνυμία «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ξηρομέρου» (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
10. Ορισμός Προέδρου Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και ορισμός εκπροσώπου των Παραγωγικών Τάξεων (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
11. Ορισμός εκπροσώπου για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της ΝΑΒΙΠΕ Α.Ε. (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
12. Σύσταση επιτροπής συμβιβαστικής επίλυσης φορολογικών διαφορών (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
13. Σύσταση επιτροπής εκτίμησης αξίας ακινήτου (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
14. Ορισμός εκπροσώπου για τη Γενική Συνέλευση της ΤΡΙΧΩΝΙΔΑ Α.Ε. (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
15. Ορισμός εκπροσώπου για τη Γενική Συνέλευση της ΑΙΤΩΛΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ Α.Ε. Ο.Τ.Α. (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος).
16. Παράταση περαίωσης εργασιών του έργου "Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και της εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ στις σχολικές μονάδες του Δήμου Ξηρομέρου (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Πολύζος Βασίλειος).
17. Συγκρότηση Επιτροπής Διεξαγωγής Δημοπρασιών για την Μίσθωση - Εκμίσθωση και Εκποίηση Ακινήτων του Δήμου έτους 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
18. Συγκρότηση επιτροπής παραλαβής και παρακολούθησης του αντικειμένου δημοσίων συμβάσεων παροχής γενικών υπηρεσιών για το έτος 2024 βάσει του Ν. 4412/16' (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
19. Συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης & παραλαβής δημοσίων συμβάσεων προμηθειών για το έτος 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
20. Συγκρότηση επιτροπής εξέτασης – αξιολόγησης ενστάσεων για τις δημόσιες συμβάσεις προμηθειών & γενικών υπηρεσιών για το έτος 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
21. Ανανέωση νομιμοποίησης εκπροσώπων του Δήμου στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε ,Πειραιώς και Eurobank (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
22. Ανανέωση πολιτικών εκπροσώπων του Δήμου στο Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
23. Τροποποίηση –συμπλήρωση της 113/2023 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί Σύναψης Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Ξηρομέρου και του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής (ΠΑ.Δ.Α.) (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
24. Σύναψη Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Ξηρομέρου καιτης Βιώσιμης Πόλης για την υλοποίηση του έργου «Agricultureand Solar Energy for Climate Change Mi+ga+on», με Ακρωνύμιο: «AGRI-SUN» (Εισηγητής ο Δήμαρχος Ξηρομέρου).
25. Συγκρότηση Επιτροπής Παραλαβής Έργων – Εργασιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 171/1987, έτους 2024 (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).
26. Ορισμός υπόλογων της υπ' αριθμ. 16817/4-7-1994 ΄ΔΩΡΕΑΣ ΕΝ ΖΩΗ΄ της Βασιλικής Λιδωρίκη το γένος Παπαπέτρου (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Γερόλυμος Σωτήριος).

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Στην συνεδρίαση καλούνται να συμμετάσχουν ο Δήμαρχος Τριανταφυλλάκης Ιωάννης, ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Ρεγκούτας Ανδρέας, ο αναπληρωτής Προϊστάμενος Διοικητικών & Οικονομικών Στρατομήτρος Ιωάννης, ο αναπληρωτής Προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας Μακρής Ιωάννης, η αναπληρώτρια Προϊσταμένη του Τμήματος Τεχνικών Υπηρεσιών Περιβάλλοντος & Ανάπτυξης Ραλάτου Ζαχαρούλα, καθώς και ο αναπληρωτής Δ/ντης των Τεχνικών Υπηρεσιών της Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Αιτ/νίας κος Βάσσης Αθανάσιος, προς τους οποίους κοινοποιείται η παρούσα.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ
1. Γερόλυμος Σωτήριος του Φωτίου