Thursday, 21 Σεπτέμβριος 2017

Αντιδήμαρχοι

Γαζέτας Παναγιώτης του Σωκράτη , κατά τόπον Αντιδήμαρχο για την Δημοτική Ενότητα Φυτειών , μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ:

• Έχει την ευθύνη της λειτουργίας των Δημοτικών Υπηρεσιών που είναι εγκατεστημένες στη Δημοτική Ενότητα .
  • Παρακολουθεί την εξέλιξη των έργων και των εργασιών που εκτελούνται στη Δημοτική Ενότητα.
  • Μεριμνά για την καλή κατάσταση και λειτουργία του εξοπλισμού που βρίσκεται στη Δημοτική Ενότητα .
  • Δημοτικές Υπηρεσίες που λειτουργούν στα όρια της Δημοτικής Ενότητας .
  • Συνεργάζεται με τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων για την επίλυση των προβλημάτων τους .
  • Θέματα εμπορίου Δ.Ε. Φυτειών
  • Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος Δ.Ε. Φυτειών

• Κληροδότημα Δημοτικής Ενότητας Φυτειών
  • Έκδοση όλων των αδειών που προβλέπονται από τις διατάξεις πουπροβλέπουν τις αρμοδιότητες του Δήμου, πλην των αδειών γάμου.
  • Θέματα ΤΑΠ

Γκόλιας Παναγιώτης του Ιωάννη, κατά τόπον Αντιδήμαρχο για την Δημοτική Ενότητα Αλυζίας , μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ :

• Μεριμνά για την καλή κατάσταση και λειτουργία του εξοπλισμού που βρίσκεται στη Δημοτική Ενότητα .
  • Υπογράφει με εξουσιοδότηση του Δημάρχου, Βεβαιώσεις , Πιστοποιητικά και λοιπά διοικητικά έγγραφα που εκδίδονται από τις Δημοτικές Υπηρεσίες που λειτουργούν στα όρια της Δημοτικής Ενότητας .
  • Συνεργάζεται με τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων και τους
  • Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων για την επίλυση των
  • προβλημάτων τους.

ΚΑΘ' ΥΛΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ

• Θέματα Αρχαιολογικών χώρων .
  • Θέματα Βιβλιοθηκών και εκθέσεων .
  • Θέματα παιδικών σταθμών.
  • Ληξιαρχείο και εξουσιοδότηση για την υπογραφή των σχετικών πράξεων αντί του Δημάρχου σε περίπτωση απουσίας του ληξιάρχου.

Τσάρκο Βασίλειο του Ιωάννη , κατά τόπον Αντιδήμαρχο για την Δημοτική Ενότητα Αστακού , μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

• Κληροδοτήματα Δ.Ε. Αστακού

ΚΑΘ' ΥΛΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ:

• Θέματα Αστικής Κατάστασης (Πιστοποιητικά προσωπικής και οικογενειακής κατάστασης –Δημοτολόγια-Μητρώα Αρρένων – Εκλογικά )
  • Θέματα Αγροτικά-ΕΛΓΑ-ΟΓΑ
  • Θέματα Πολιτικής Προστασίας
  • Να μετέχει της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής και να προεδρεύει αυτής.
  • Θέματα Παιδείας και Σχολείων.
  • Έκδοση αδειών και τέλεση Πολιτικών Γάμων .
  • Εκτέλεση Αποφάσεων Επιτροπής Ποιότητας Ζωής
  • Να ασκεί κάθε άλλη αρμοδιότητα που παρέχεται στο Δήμαρχο δυνάμει του Ν.3852/2010 ή άλλων ειδικών διατάξεων και η οποία δε μεταβιβάζεται με την παρούσα στους ετέρους αντιδημάρχους , εκτός από αυτές που είναι αμεταβίβαστες, όπως, η άσκηση του πειθαρχικού ελέγχου και η σύγκληση και προεδρία της εκτελεστικής επιτροπής και ο συντονισμός της αποφάσεως της , ο ορισμός αντιδημάρχων και ανάκλησή τους .
  • Την Εποπτεία , την ευθύνη και τον συντονισμό των θεμάτων που αφορούν εν γένει τον Αθλητισμό την λειτουργία των αθλητικών υποδομών και εγκαταστάσεων του Δήμου
  • Τον Τομέα Πολιτισμού, Τουρισμού - Αθλητισμού
  • Τις Δημόσιες Σχέσεις, Τύπος και Μ.Μ.Ε.
  • Την επαφή και επικοινωνία με οργανώσεις και φορείς επαγγελματικού Ενδιαφέροντος.
  • Τα Θέματα διαφάνειας και ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.
  • Την εποπτεία , την ευθύνη και τον συντονισμό των οργάνων και διαδικασιών Διαβούλευσης
  • Την Παρακολούθηση Προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης και άλλων Οργανισμών που αφορούν το Δήμο μας.

Λιβάνης Θεόδωρος του Παναγιώτη, Αντιδήμαρχο μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ :

• Παρακολουθεί την εξέλιξη των έργων και των εργασιών που εκτελούνται στη Δημοτική Ενότητα Αστακού
  • Μεριμνά για την καλή κατάσταση και λειτουργία του εξοπλισμού που βρίσκεται στη Δημοτική Ενότητα Αστακού

ΚΑΘ' ΥΛΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ:

• Θέματα εμπορίου Δ.Ε. Αστακού και Αλυζίας.
  • Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος Δ.Ε. Αστακού και Αλυζίας.
  • Εποπτεία - Συνεργασία με Δημοτική –Τοπικές Κοινότητες, Τοπικά Συμβούλια Νέων για την επίλυση των προβλημάτων τους.
  • Θέματα Ύδρευσης και Αποχέτευσης
  • Θέματα Υπηρεσίας Καθαριότητας
  • Θέματα Υπηρεσίας Ηλεκτροφωτισμού
  • Θέματα Νεκροταφείων
  • Κυκλοφορία οχημάτων
  • Θέματα Πρασίνου και Κήπων
  • Θέματα Σφαγείων
  • Την εκτέλεση με Αυτεπιστασία μικρών έργων , εφόσον τούτο αποφασιστεί από την Οικονομική Επιτροπή.
  • Την εκπροσώπηση του Δήμου στα Δικαστήρια και σε κάθε δημόσια αρχή .
  • Συντήρηση Δημοτικών Καταστημάτων , Εγκαταστάσεων και κτιρίων

Β. Εκ των ανωτέρω Αντιδημάρχων αντιμισθίας δικαιούνται οι Γαζέτας Παναγιώτης του Σωκράτη και Γκόλιας Παναγιώτης του Ιωάννη.

Γ. Όταν ο Δήμαρχος απουσιάζει ή κωλύεται, τα καθήκοντά του ορίζεται να ασκούν οι Αντιδήμαρχοι Λιβάνης Θεόδωρος και Τσάρκος Βασίλειος , που αναπληρώνουν το Δήμαρχο, και όταν αυτοί απουσιάζουν ή κωλύονται τα καθήκοντα του Δημάρχου θα ασκούνται από τους Αντιδημάρχους Γαζέτα Παναγιώτη και Γκόλια Παναγιώτη.

Δ. α) Τις κατά τόπον αρμοδιότητες του Αντιδημάρχου Γαζέτα Παναγιώτηπου απουσιάζει ή κωλύεται ασκεί ο έτερος Αντιδήμαρχος Γκόλιας Παναγιώτης και αντιστρόφως .Τις κατά τόπον αρμοδιότητες του Αντιδημάρχου Λιβάνη Θεόδωρου που απουσιάζει ή κωλύεται ασκεί ο έτερος Αντιδήμαρχος Τσάρκος Βασίλειοςκαι αντιστρόφως .

β) Σε περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του αντιδημάρχου Λιβάνη Θεόδωρου τις καθ' ύλην αρμοδιότητες του ασκεί ο έτερος Αντιδήμαρχος Τσάρκος Βασίλειος. Σε περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του Αντιδημάρχου Γαζέτα Παναγιώτητις καθ' ύλην αρμοδιότητες της ασκεί ο έτερος Αντιδήμαρχος Γκόλιας Παναγιώτης και αντιστρόφως .

γ)Σε περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του Αντιδημάρχου Λιβάνη Θεόδωρου τις καθ' ύλη αρμοδιότητες του ασκεί ο έτερος Αντιδήμαρχος Τσάρκος Βασίλειος.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 62 επισκέπτες και κανένα μέλος