Saturday, 04 Μάιος 2024

Συζήτηση στο Δημοτικό Συμβούλιο, για το θέμα της ΠΟΑΥ Εχινάδων Νήσων και Αιτ/νίας.

to dimarxeio astakoy me logo

Ημερομηνία 14/11/2023
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στα πλαίσια συζήτησης στο προσεχές Δημοτικό Συμβούλιο την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου, ώρα 19:00, του 8ου θέματος: ''Καθορισμός ενεργειών όσον αφορά την εφαρμογή της θεσμοθετημένης με Προεδρικό Διάταγμα ΠΟΑΥ Εχινάδων Νήσων και Αιτ/νίας στο παράκτιο μέτωπο Αστακός - Μύτικας, σε συνέχεια της απόφασης 87/2020 του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου'', με εισηγητή τον Δήμαρχο Ξηρομέρου Γιάννη Τριανταφυλλάκη, έχουν καλεστεί στη δια ζώσης συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ξηρομέρου και θεωρούμε σκόπιμο να παραβρεθούν στην συζήτηση του σημαντικότατου θέματος για τον τόπο μας:
  • οι Δημοτικοί και Κοινοτικοί Σύμβουλοι (οι υπάρχοντες και οι νεοεκλεγέντες),
  • τα μέλη της Επιτροπής Αγώνα κατά της θεσμοθέτησης της ΠΟΑΥ Εχινάδων Νήσων και Αιτωλοακαρνανίας,
  • τα μέλη των ενεργών συλλόγων του Δήμου (Αλιέων, εμπορικοί, ο Πρόεδρος του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου, πολιτιστικοί, γυναικών κτλ),
  • οι επαγγελματίες, οι κάτοικοι και εν γένει όσοι ενδιαφέρονται για το μέλλον της περιοχής.

Όσον αφορά την διαδικτυακή συμμετοχή, εκτός από τους νυν δημοτικούς συμβούλους και κοινοτικούς συμβούλους, σύνδεσμο σε WEBEX θα πάρουν:
  • Οι νεοκλεγέντες δημοτικοί σύμβουλοι και οι νεοκλεγέντες Πρόεδροι των Κοινοτήτων, που οι Κοινότητες τους εμπλέκονται με την ΠΟΑΥ.
  • Η Δικηγόρος του Δήμου Ανθή Γιαννούλου.
  • Μέλη της Επιτροπής Αγώνα που ήταν στην τελευταία συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης για το θέμα και βρίσκονται εκτός Αστακού.

Όλοι θα συνδεθούν με το ονοματεπώνυμο τους, όταν ξεκινήσει το 8ο θέμα.

Διαδικτυακά, μέσω της ζωντανής μετάδοσης στο YouTube, θα μπορούν φορείς και απλοί πολίτες που δεν δύναται να παραστούν στη δια ζώσης συνεδρίαση, να στέλνουν με επώνυμα μηνύματα, τα σύντομα ερωτήματα τους συνδεδεμένοι με τον λογαριασμό τους Google, αφού ακούσουν τις εισηγήσεις, για να απαντηθούν από τους παρευρισκόμενους.

ΕΚ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΞΗΡΟΜΕΡΟΥ

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 επισκέπτες και κανένα μέλος