Friday, 24 Νοέμβριος 2017

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στον Αστακό ο δωρεάν Προληπτικός Μαστογραφικός έλεγχος

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ                                                                                  Αστακός, 13/10/2017
Ν.Π.Ι.Δ. ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ
ΔΗΜΟΥ ΞΗΡΟΜΕΡΟΥ
Ταχ. Δ/νση: Αστακός Αιτ/νίας
T.K. 300 06
Τηλ.-Fax.: 26460 41482

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία χθες, Πέμπτη 12/10/2017, η διήμερη δράση (11-12/10) παροχής δωρεάν μαστογραφικού ελέγχου, αποτέλεσμα συνεργασίας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας με την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία και με τη στήριξη της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Ξηρομέρου, που κύριο σκοπό είχε την βοήθεια των γυναικών που λόγω γεωγραφικών ιδιαιτεροτήτων, κοινωνικών δυσκολιών και οικονομικών προβλημάτων δεν έχουν πρόσβαση ή αδυνατούν να υποβληθούν σε μαστογραφικό έλεγχο.

Η συμμετοχή των γυναικών, που ανταποκρίθηκαν θετικά και υποβλήθηκαν σε προληπτικό μαστογραφικό έλεγχο ήταν μεγάλη, αφού συνολικά εξετάστηκαν 100 γυναίκες, έπειτα από ραντεβού που έκλεισαν τις προηγούμενες ημέρες.

Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Ξηρομέρου, το Δ.Σ. και ο Πρόεδρος κ. Γεωργούλας Κων/νος ευχαριστούν θερμά όλους όσοι εμπράκτως συνέβαλαν στην εύρυθμη λειτουργία της δράσης αυτής και βοήθησαν στην εκλπήρωση του σκοπού της επίσκεψης της μονάδας μαστογράφου στον Αστακό.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ
Κ.Ε.Δ.Ξ.